TPP • Zmieniamy Pragę!!! • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1727
post-template-default,single,single-post,postid-1727,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Zmieniamy Pragę!!!

Szanowni Państwo,

W ostatnich latach co raz częściej zauważyć można wzrost zainteresowania prawobrzeżnymi terenami Warszawy. Dotyczy to nie tylko tak zwanej „mody na Pragę” ale aspektów takich, jak: historia, zachowane w lepszym czy gorszym stanie zabytki, oryginalna XIX i XX w. zabudowa oraz oczywiście wchodząca w to wszystko wielkimi butami – rewitalizacja. Do tego ostatniego słowa należy na razie podchodzić bardzo ostrożnie, gdyż działania z nim związane owszem mogą zmienić oblicze Pragi ale i jednocześnie zamieść kilka problemów pod dywan. Od momentu otrzymania przywileju lokacyjnego z 1648 r., choć Praga otrzymała status miasta to i tak przez następne prawie półtora wieku określana była często jako przedmieście albo miasto pod Warszawą. Może więc nie ma sensu skupiać się na problemie dlaczego i skąd taka łatka została Pradze doszyta tylko w jaki sposób możną tą łatkę oderwać. Może warto samemu przekonać się do Pragi, oderwać od narastających od wielu lat stereotypów i dostrzec możliwość zmiany, którą wspólnie możemy stworzyć. Dlaczego o Pradze nie słyszy się głosów pozytywnych? Przecież to najbardziej autentyczna dzielnica Warszawy, z zachowaną zwartą zabudową miejską, jak również tak cenną i rzadką dzisiaj niesamowitą architekturą przemysłową. Posiada naturalny i malowniczy dostęp do rzeki z wciąż niewykorzystanym Portem Praskim. Położona na wprost Starego Miasta, wielowyznaniowa i wielokulturowa, z dwoma dworcami, z prawie 150-cio letnim Parkiem i Ogrodem Zoologicznym, którego liczba odwiedzin niemal dwukrotnie przerasta dumnie rozciągający się po drugiej stronie rzeki Zamek Królewski. W zanadrzu mamy jeszcze Liceum im. Władysława IV, „Koneser”, Bazar Różyckiego, pierwsze cyfrowe kino, najstarszą scena lalkarską, zagłębia artystyczne na ul. Inżynierskiej czy 11-go Listopada, niepowtarzalne ulice takie, jak: Ząbkowska, Brzeska, Stalowa, Targowa i wiele innych. To sieć małych sklepików, rzemieślniczych oficyn i tego czegoś co wisi w powietrzu, w praskich studniach, ulicach, podwórkach – niepowtarzalnego charakteru mieszkańców Pragi.

 Z myślą o wszystkich mieszkańcach, sympatykach i osobach, którym Praga jest bliska sercu stworzyliśmy trzy projekty, które zgłosiliśmy do Budżetu Partycypacyjnego. Po długiej drodze ich realizacja jest możliwa dzięki Państwa chęci oddania głosu i poparciu zmian, które po prostu się Pradze należą. Chcemy, żeby Praga nie była jedyną dzielnicą, która nie ma dostępu do bezpłatnej sieci WIFI. Chcemy zapoczątkować trend powstawania psich parków – wybiegów dla psów, które rozwiążą problem puszczania psów bez smyczy czy poprawią czystość na ulicach i podwórkach. Nie zapominamy również o potrzebach ludzi, których problemy często podobnie, jak cała Praga spychane są poprzez obojętność czy brak empatii. Dlatego chcemy wdrożyć system audio-deskrypcji w praskim ZOO, który z całą pewnością podniesie jeszcze bardziej atrakcyjność tego wyjątkowego miejsca.

Dlatego już teraz bardzo gorąco zapraszamy Państwa do głosowania i poparcia naszych projektów.

Od 20 czerwca do 30 czerwca 2014 r. zagłosuj na wybrane projekty – możesz to zrobić na kilka sposobów:

– Najłatwiej zagłosować przez Internet – głosowanie będzie trwało na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl

– Zagłosować można również papierowo – przychodząc do wybranego Urzędu Dzielnicy (w godzinach jego pracy, pomiędzy 20 a 30 czerwca) i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania. W niektórych dzielnicach funkcjonować będą dodatkowe punkty do głosowania – informacje o nich znajdziesz na stronach dzielnic oraz na ulotkach i plakatach.

– Możesz również przesłać swój głos listownie na adres swojego Urzędu Dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2015”. Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 20 a 30 czerwca 2014 r. (kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych od 20 czerwca lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Dzielnicy).

UWAGA UWAGA

Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos tylko raz!

Jeżeli zagłosujesz więcej niż jeden raz (np. zagłosujesz przez internet i osobiście), wtedy wszystkie Twoje głosyzostaną uznane za nieważne.

Jeżeli zagłosujesz na więcej niż 5 projektów z wybranego obszaru, również Twój głos nie będzie ważny.

Głosować mogą tylko osoby mieszkające w Warszawie (nie trzeba być jednak zameldowanym).
–> WIĘCEJ INFORMACJI O WERYFIKACJI GŁOSÓW

W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy bez względu na wiek –> WIĘCEJ INFORMACJI