TPP • "Wietrzenie Szafy z Żyrafy" • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
806
page-template-default,page,page-id-806,page-child,parent-pageid-99,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

„Wietrzenie Szafy z Żyrafy” – to akcja mająca na celu zbiórkę zabawek, które zalegają nam często w szafach i przekazania ich do ośrodków pomocy społecznej. Pierwsze zbiórki zaczęliśmy organizować już w 2007 roku i z każdą kolejną edycją jej efekt się powiększał. Niebagatelny wpływ ma na to fakt, iż akcja jest adresowana do wszystkich chętnych, którzy zechcą nam pomóc w jej realizacji oraz, że jej wymiar ma dwa znaczenia:

Pierwszy –  możemy pomóc tym, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, nie koniecznie wynikającej z osobiście podjętych decyzji,   

Drugi – możemy uczyć się wzajemnie, tej małej drobnej życzliwości i uprzejmości w stosunku do innych wynikającej z gestu dzielenia się czymś co często mamy w nadmiarze.

Zbieramy wszystko co nadaję się jeszcze do zabawy, edukacji czy przytulania. Zabawa jest podstawową formą aktywności każdego dziecka, która pozwala mu poznawać otaczający świat i pobudzać wyobraźnie. Poprzez próbowanie, obserwowanie, konstruowanie lub naśladowanie dziecko lepiej poznaje otoczenie i w jego nowym, szybko powiększającym się świecie zaczyna śmielej, sprawniej i bezpieczniej funkcjonować. Katalog rzeczy, które mogą się przydać jest właściwie nie zamknięty. Zbieramy zabawki, pluszaki, puzzle, gry (planszowe, PC, XBOX, PS), filmy, klocki, figurki etc. Ważne jest tylko to aby nie traktować tego jako szansy na pozbycie się rozprutego misia czy samochodziku bez kółka, bowiem możemy doprowadzić do sytuacji odwrotnej niż zamierzona czyli rozczarowania dziecka, bądź poczucia, że jako „gorsze” zasługuje na tego typu zabawki. Wbrew pozorom najbardziej zależy nam na zabawkach, które służą budowaniu więzi, zapewniają poczucie bezpieczeństwa i stałości czyli o niezastąpionych od zawsze pluszakach. Lubią i potrzebują je dzieci w różnym wieku, zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Przytulanka może pomóc w adaptacji w nowym środowisku, przełamaniu nieśmiałości, a także w doraźnych problemach dziecięcych jak choćby wizyta u lekarza czy wieczorne zasypianie.

Poprzez kilkuletnią współpracę z ośrodkami na terenie Pragi, znamy potrzeby naszych „podopiecznych” i wiemy że wielu z nich wywodzi się z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Nie zawsze oznacza to rodzinę patologiczną. Wieloletnie doświadczenie w tego typu akcjach pozwoliło nam na rozszerzenie akcji na zbiórkę odzieży, którą robimy dwa razy w roku w okresie świątecznym (Wielkanocy i Bożego Narodzenia) czy słodyczy którą również robimy dwa razy w roku (Dzień Dziecka i Mikołajki). Praga to miejsce specyficzne pod względem pomocy społecznej, która zakorzenina jest tutaj niemal od zawsze. Ten rejon miasta był od wielu lat spychany na margines, czego konsekwencją jest stereotypowe postrzeganie Pragi, jako ośrodka patologii i nędzy. Na takim gruncie utarło się twierdzenie, że korzystanie z pomocy społecznej to wstyd, że taka pomoc jest dla osób niezaradnych życiowo, społecznie lub ekonomicznie upośledzonych. Jednak pamiętajmy, ze nikt nie ma monopolu na szczęście a czasami nie można przewidzieć problemów, które w swoim życiu go dotkną. Dlatego nie chcemy i nie możemy być obojętni. Razem możemy to zmienić. I zmieniamy.