TPP • Dzieci Ulicy • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1918
page-template-default,page,page-id-1918,page-child,parent-pageid-97,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

DU2

Dzieci Ulicy to autorski projekt Towarzystwa Przyjaciół Pragi. Powstał w efekcie współpracy z dziećmi i młodzieżą, głównie podczas licznie przeprowadzanych spacerów po Pradze i okolicach.  Najmłodsze pokolenie Prażan nie koniecznie jest zainteresowane historią Pragi, często jednak jest to wynikiem dość ubogiej i napisanej „dorosłym” językiem publikacji. Stąd pomysł dotarcia i rozbudzenia zainteresowań wśród dzieci poprzez komiksową fabułę „Dzieci Ulicy”. Głównymi bohaterami są praskie zwierzaki:

1) Kot – pierwowzorem postaci jest znany mieszkańcom Pragi i okolic kot z „Konesera”. Nieco zawadiacki, znający każdy kawałek praskiej strony Warszawy jak własną kieszeń. Chodzi swoimi ścieżkami, odważny lubiący wyzwania i wszelkie przygody.

2) Misiek – praskie miski to już prawdziwa legenda. Od ponad 60 lat wrosły w pejzaż Pragi. Mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Nas zainspirowała niezwykła aklimatyzacja tych stworzeń. Czasami żartujemy, że gdyby im dać laptopa i komórkę mogły by nas śmiało zastąpić w pracy 🙂 Wbrew pozorom Misiek jest bardzo spokojnym bohaterem, znającym doskonale historię Pragi.

3) Żyrafa – praska żyrafa to chyba najbardziej rozpoznawalna rzeźba po prawej stronie Wisły. Przyciąga jak magnes zarówno dzieci jak i starszych mieszkańców Pragi. Cicha, skromna, mająca oko na wszystko co się dzieje w okolicy.

4) Wiewiórka – popularna Basia nie ma lekko na Pradze. Ciągłe walki z krukowatymi, wrodzona zapominalskość i małe rozmiary wymagają od niej nie lada wyzwania. Tereny Parku praskiego i nadbrzeża Wisły to jej oczko w głowie. Dbająca o przyrodę i niezwykle sprawiedliwa jest nieocenionym przyjacielem.