TPP • Zajęcia z nauki języka migowego • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1579
post-template-default,single,single-post,postid-1579,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Zajęcia z nauki języka migowego

Towarzystwo Przyjaciół Pragi wraz z Polskim Związkiem Głuchym (Oddział mazowiecki) zorganizowało 1 kwietnia zajęcia z nauki języka migowego w przedszkolu nr 167 na Nowej Pradze. Termin sugerował raczej sprawienie by inni uwierzyli w coś nieprawdopodobnego i… tak właśnie się stało. Ale zacznijmy od początku.

Pomysł wprowadzenia zajęć z języka migowego w przedszkolu nie był przypadkowy, gdyż dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzuje ogromna wrażliwość i ufne rozumienie, dlatego warto właśnie w tym okresie pracować nad przekazaniem pozytywnych wartości, tolerancji i poszanowania „inności”.  
 

Niebagatelny wpływ na wspaniałą atmosferę miała prowadząca zajęcia Pani Marta Abramczyk. Na początku zajęć dzieci zostały uświadomione, jak żyją osoby niesłyszące lub niedosłyszące. Jak inny jest ich świat od naszego, jak różne jest postrzeganie świata, choć z pozoru jesteśmy tacy sami. Dzieci przyjęły zajęcia z wielką radością i niezwykle przykładały się do nauki. Po krótkim wstępie, zostały zaprezentowane podstawowe znaki ideograficzne (oznaczających słowa, całe wyrażenia), takie jak: dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję. Dzieci w mig łapały nowe znaki i po kilkunastu minutach bez problemu pokazywali już między sobą: mama, tata, brat, siostra, chłopiec, dziewczyna i wiele innych. Wspaniałym pomysłem okazało się przedstawienie nazw zwierząt i kolorów, które dzieci równie szybko załapały. Pozwoliło to na przeprowadzenie wielu zabaw, polegających na pokazaniu przez prowadzącą zajęcia w języku migowym danego zwierzęcia oraz odczytania przez dzieci i zaprezentowania jak się porusza i odzywa. Dalej dzieci musiały odgadnąć kolor i jak najszybciej znaleźć go w sali i dotknąć. Na koniec zajęć pokazane zostały uczucia, które również dzieci szybko załapały i z ogromną przyjemnością naśladowały wyrazem twarzy w postaci smutku, szczęścia, złości czy zdziwienia.     

 

Przeprowadzone zajęcia pokazały, że nauka języka migowego pozwala na mniej stresujące ćwiczenie przez dzieci słów czy całych zwrotów.  Pomija trudną w tym wieku technikę odczytywania lub pisania, a opierając się na przekazie obrazkowym, ćwiczy te same umiejętności składania i rozkładania słów. Nie sposób pominąć rozwoju manualności rąk, które zaprocentuje podczas prób samodzielnego pisania. Zabawy dłońmi i palcami, pomagały dzieciom również w orientacji w stronach swojego ciała a także w nazewnictwie palców dłoni. Niebywałym sukcesem okazało się przełożenie układu dłoni wykładowcy stojącego naprzeciw nich, na identyczny układ własnych dłoni.

 

Zajęcia nauki języka migowego okazały się nie tylko świetną zabawą dla dzieci ale przede wszystkim ukazały im nowy, alternatywny sposób porozumiewania się z ludźmi, przy jednoczesnym uwrażliwianiu na drugiego człowieka. Jednak największym sukcesem było żywe zainteresowanie się językiem migowym przez dzieci a nawet domaganie się kolejnych porcji znaków. Co ciekawe część z nich zaraziła swoim entuzjazmem rodziców i rodzeństwo i w domu urządziła swój własny pokaz języka migowego.

 

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim prowadzącej zajęcia Pani Marcie Abramczyk, która swoim podejściem do dzieci i ciekawym programem zajęć, już od samego początku wprowadziła niezwykle przyjemną atmosferę. Podziękowania składamy również dyrekcji PZG oraz dyrekcji i wychowawcom przedszkola nr 167.

Tagi: