TPP • Wydarzenia historyczne • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1216
post-template-default,single,single-post,postid-1216,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Wydarzenia historyczne

Jednym z podstawowych założeń statutowych Towarzystwa Przyjaciół Pragi jest upowszechnianie wśród mieszkańców Pragi oraz poza nią wiedzy o historii i znaczeniu  Pragi. Dlatego na ostatnich wydarzeniach związanych z historycznymi aspektami Pragi nie mogło zabraknąć przedstawicieli TPP.

 

23 lutego 2014 roku delegacja TPP uczciła bohaterów jednej z najbardziej krwawych starć Powstania Listopadowego – bitwy pod Olszynką Grochowską stoczoną 25 lutego 1831r. Obchody rozpoczęła Msza Świętą w Kościele Najczystszego Serca Maryi na Placu Szembeka. Po niej uroczystości przeniosły się na Kawęczyn-Wygodę, gdzie wzdłuż ul. Traczy znajduje się Aleja Chwały. Punktualnie o godz. 15:00 odegrano „Warszawiankę” i nastąpił przemarsz do Pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską. Na miejscu odśpiewano Hymn Narodowy (tradycyjnie  wszystkie zwrotki Mazurka zaśpiewali licznie zgromadzeni kibice Legii Warszawa) i pomodlono się w intencji poległych Bohaterów. Następnie nadszedł czas na wystąpienia okolicznościowe organizatorów, włodarzy i gości honorowych. Głos zabrał najpierw aktor Wojciech Olszański, który odczytał przemówienie gen. Franciszka Żymirskiego, który dowodził 2. dywizją piechoty. Po nim przemawiali przedstawiciele władz samorządowych Rembertowa oraz Pragi Południe, przewodniczący Kręgu Pamięci Narodowej, radny Andrzej Melak oraz przedstawiciel Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej – Wiceprezes Zarządu Głównego z Warszawy Marcin Łada, który w swoim przemówieniu nawiązał do tradycji obchodzenia rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską w II Rzeczypospolitej. Po odczytaniu apelu pamięci poległych oraz oddaniu salw honorowych, nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem poległych przez liczne przybyłe delegacje.

 

Dokładnie 6 dni później – 1 marca po raz czwarty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Konkretna data obchodów nawiązuje do wydarzeń z  1 marca 1951 r., kiedy to  w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po długoletnim i wyjątkowo brutalnym śledztwie zamordowano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość’’, ostatniej ogólnopolskiej, zbrojnej organizacji kontynuującej tradycje Armii Krajowej. Przez wiele lat pohańbieni jako zdrajcy, torturowani i mordowani strzałami w tył głowy, potajemnie i bezimiennie grzebani, dzisiaj mozolnie odzyskują należne im miejsce w historii. Z roku na rok przybywa działań zarówno organizowanych przez instytucje państwowe na czele z IPN`em, jak i inicjowanych przez różnego rodzaju organizacje społeczne, w tym oczywiście przez TPP. Na terenie Pragi, z racji licznych miejsc pamięci uroczystości trwały od wczesnych godzin przedpołudniowych aż do wieczora. Na trasie obchodów znalazły się następujące miejsca upamiętnień:

1)       ul. 11 Listopada 68 / ul. Szwedzka – Sowiecki Trybunał Wojenny, prokuratora i NKWD

2)      ul. Strzelecka 8 /ul. Środkowa, NKWD > Wojewódzki UBP

3)      ul. Namysłowska 6 /ul. Szymanowskiego „Toledo” – Więzienie Karno-Śledcze nr III – Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach

4)      ul. Sierakowskiego 7 Wojewódzki UBP  – tablica pamiątkowa

5)      ul. Jagiellońska 38 (Liceum im. Władysława IV), Trybunał Wojenny NKWD

6)      skrzyżowanie ul. Jagiellońskiej i Alei Solidarności Pomnik ks. płk. Szymona Fedorońki, kapelana prawosławnego WP i jego synów

7)      ul. Cyryla i Metodego 4, Stołeczny UBP – tablica pamiątkowa

  

Kolejne patriotyczne obchody miały miejsce równo tydzień później, gdzie cofnęliśmy się raz jeszcze w czasy Powstania Listopadowego.  Tym razem za sprawą inscenizacji i rekonstrukcji Bitwy o Olszynkę Grochowską, która rozpoczęła się o godz. 11 przy ul. Grochowskiej, róg Kwatery Głównej, gdzie odbyła się odprawa wojsk i przegląd oddziałów polskich oraz rosyjskich, zaś sama rekonstrukcja bitwy zaczęła się z małym opóźnieniem po godz. 13 w okolicach Alei Chwały.  

 Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, organizacjom, i wszelkim instytucjom, które wsparły inicjatywę wspólnego oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli i ginęli za ojczyznę.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

IMG_20140301_153235   1

21  12