TPP • Z wizytą w szkołach na Grochowie • Towarzystwo Przyjaciół Pragi

Z wizytą w szkołach na Grochowie

W ostatnich tygodniach listopada Towarzystwo Przyjaciół Pragi wraz z Grochowem Fanatycznym i SKLW , w ramach cyklicznie odbywających się już spotkań z uczniami w warszawskich szkołach, zorganizowało lekcje historyczne, poświęcone historii prawej strony naszego miasta.

Podczas wykładów omówiliśmy obowiązujący podział administracyjny Warszawy oraz wady Miejskiego Systemu Informacji, które nie tylko błędnie wskazują pewne obszary, ale również pomijają niektóre części miasta. Niestety istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że poprzez powielanie nieprawidłowych nazw Miejskiego Systemu Informacji, prawdziwe, historyczne nazwy części obszarów Warszawy, mogą zniknąć ze świadomości mieszkańców i co gorsza zostaną zastąpione nowymi – błędnymi, nie mającymi odzwierciedlenia w historii Warszawy.

Na szczęście bardzo duża część dzieci na pytanie skąd jest, używała nazwy Grochowa, Gocławia, Saskiej Kępy czy Olszynki Grochowskiej. Aby jednak wszystkie dzieci miały świadomość ciągłości historycznej, omówiliśmy w skrócie wszystkie części administracyjnego podziału Pragi „południe” i „północ”. Dodatkowo, żeby łatwiej było skojarzyć dany obszar, przedstawiliśmy im najbardziej charakterystyczne obiekty i budowle znajdujące się na konkretnym terenie miasta. Pokazaliśmy slajdy z zabytkami, które szczęśliwie dotrwały do naszych czasów, jak np. Instytut Weterynarii, Rogatki Grochowskie, czy najstarsza zachowana nekropolia na Kamionku. Opowiedzieliśmy również o licznych działaniach wojennych: trzydniowej bitwie ze Szwedami, obronie oddziału 21. Warszawskiego Pułku Piechoty Dzieci Warszawy, który w rejonie ulic Międzyborskiej, Grenadierów i Jerzego Waszyngtona utworzył redutę. Niemcy nie zdołali jej zdobyć aż do dnia kapitulacji Warszawy. Oczywiście było także o Bitwie o Olszynkę Grochowską, która najbardziej wpisała się w historię tej części miasta, pozostawiając po sobie pamiątkę w postaci licznych patronów ulic, jak i całych oddziałów (grenadierów, kosynierów etc).

W niektórych szkołach nauczyciele poprosili nas o dodatkową prezentacje związaną z konkretnym patronem szkoły. I tak na przykład na spotkaniu w szkole nr 215 kilka słów poświeciliśmy patronowi postaci Piotra Wysockiego, którego losy najbardziej złączyły z terenami Olszynki Grochowskiej, gdzie miała miejsce najbardziej krwawa bitwa Powstania Listopadowego, którego inicjatorem był właśnie Piotr Wysocki. Przywódca Sprzysiężenia Podchorążych, działacz niepodległościowy, zesłaniec, odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, stanowi do dzisiaj wzór godny naśladowania. Uczniowie z uwagą słuchali nie tylko o jego osiągnięciach, ale również o niezwykłym zachowaniu, gdy podczas sądu polowego i w czasie trwania śledztwa, chronił innych uczestników Sprzysiężenia Podchorążych i całą „winę” za jego działalność wziął na siebie.

Mimo teoretycznie „nudnej” tematyce czas mijał bardzo szybko i ostatnie minuty poświęciliśmy na przeprowadzenie konkursu, który nie tylko miał za zadanie powtórzenie i utrwalenie zdobytej wiedzy, ale również zastosowanie jej w życiu codziennym. Uczniowie bardzo szybko wyrywali się do odpowiedzi i niemal równo z dzwonkiem wręczyliśmy nagrody i drobne upominki związane z ukochanym k(L)ubem i Grochowem Fanatycznym.

Na koniec odpowiedzieliśmy na kilka pytań, w tym kiedy zostaną przeprowadzone kolejne tego typu lekcje dla innych klas. Składamy podziękowania pedagogom, dyrekcji szkół i oczywiście obiecujemy wrócić na kolejne spotkania.