TPP • Wietrzenie Szafy z Żyrafy - grudzień 2014 • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1900
post-template-default,single,single-post,postid-1900,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Wietrzenie Szafy z Żyrafy – grudzień 2014

Jednym z autorskich projektów Towarzystwa Przyjaciół Pragi jest akcja „Wietrzenie Szafy z Żyrafy”. Akcja, której pierwszą edycję rozpoczęliśmy już w 2007 roku początkowo zawężała się jedynie do zebrania zabawek i gier dla najmłodszych. W czasie kilkuletniej współpracy z ośrodkami na terenie Pragi, znamy potrzeby naszych „podopiecznych” i wiemy że wielu z nich wywodzi się z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Nie zawsze oznacza to rodzinę patologiczną. Wieloletnie doświadczenie w tego typu akcjach pozwoliło nam na rozszerzenie akcji na zbiórkę odzieży, którą robimy dwa razy w roku w okresie świątecznym (Wielkanocy i Bożego Narodzenia) czy słodyczy którą również robimy dwa razy w roku (Dzień Dziecka i Mikołajki). Praga to miejsce specyficzne pod względem pomocy społecznej, która zakorzeniona jest tutaj niemal od zawsze. Ten rejon miasta był od wielu lat spychany na margines, czego konsekwencją jest stereotypowe postrzeganie Pragi, jako ośrodka patologii i nędzy. Na takim gruncie utarło się twierdzenie, że korzystanie z pomocy społecznej to wstyd, że taka pomoc jest dla osób niezaradnych życiowo, społecznie lub ekonomicznie upośledzonych. Jednak pamiętajmy, ze nikt nie ma monopolu na szczęście a czasami nie można przewidzieć problemów, które w swoim życiu go dotkną. Dlatego nie chcemy i nie możemy być obojętni. Razem możemy to zmienić. I zmieniamy.

W tym roku trafiliśmy do niżej wymienionych ośrodków:

1) Dom Samotnej Matki i Dziecka ul. Szymanowskiego 4a

2) Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej ul. Kawęczyńska 47/49

3) Zespół Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” Ognisko „Praga” ul. Środkowa 9

4) Środowiskowe Ognisko Wychowawcze ul. Plac Hallera 5

5) Środowiskowe Ognisko Wychowawcze ul. Kępna 4

6) Środowiskowe Ognisko Wychowawcze ul. Wileńska 55/57

7) Dom Dziennego Pobytu ul. Brzeska 4

W imieniu obdarowanych bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które choćby w najmniejszym stopniu włączyły się w akcje i przyczyniły się do świątecznego nastroju dla najbardziej potrzebujących!