Towarzystwo Przyjaciół Pragi ma zaszczyt przedstawić Państwu projekt złożony do Budżetu Partycypacyjnego: „System audio i video przewodników dla praskiego ZOO”
Praskie zoo z cała pewnością jest jednym z miejsc, które najbardziej przyciąga i charakteryzuje dzielnicę. Z prawie 700 000 liczbą odwiedzających możne z dumą patrzeć na przykład na Zamek Królewski, którego odwiedziny szacują się w granicach góra 500 000. Między innymi właśnie dlatego zarówno mieszkańcy dzielnicy jak i inni zwiedzający powinni mieć jak najlepszą możliwość odbycia pasjonującej wędrówki. Współczesne obiekty kulturalne mają w swoich ofertach systemy umożliwiające zwiedzanie osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu. Praskie zoo powinno również posiadać taką możliwość.
Trasa z audio-deskrypcją to trasa zwiedzania przystosowana dla osób niewidomych i słabowidzących.
Poprzez wdrożenie tego projektu praskie ZOO będzie miejscem, gdzie osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły samodzielnie spacerować i poznawać zwierzęta.
Będzie to możliwe dzięki programowi z nawigacją głosową po trasie oraz audiodeskrypcji.
Audiodeskrypcja to opis dźwiękowy obrazów, zwierząt, przestrzeni, który umożliwia osobie niewidomej lub słabowidzącej poznawanie świata.
Skorzystać z trasy można w następujący sposób:
1) Wypożyczyć urządzenie z nawigacją. Będzie to można zrobić w Punkcie Obsługi Klienta, lub w kasach.
2) Ściągnąć bezpłatna aplikacje na telefon z systemem android
ZAKUP SYSTEMU WRAZ Z NARZĘDZIAMI DO ODTWARZANIA UMOŻLIWIAJĄCY ZWIEDZANIE OSOBOM NIEWIDOMYM, NIEDOWIDZĄCYM ORAZ NIESŁYSZĄCYM I NIEDOSŁYSZĄCYM PRASKIEGO ZOO. NA PROJEKT SKŁADAŁ BY SIĘ:
1) ZAKUP SYSTEMU – NAGRANIA AUDIO I VIDEO
2) ZAKUP 15 SZT URZĄDZEŃ DO ZWIEDZANIA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU
3) ZAKUP 15 SZT URZĄDZEŃ DO ZWIEDZANIA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU
Odczyt trasy będzie polegał na ściągnięciu kodów QR z tabliczek przy wybiegach na trasie.
Przed wyprawą osoby, które tego potrzebują, będą mogły zapoznać się ze ścieżką na dotykowej mapie.
Dodatkowo w zoo zostaną umieszczone specjalne czytniki i oznaczone punkty gps do których powstały komunikaty nawigacyjne. Tablet z czytnikiem odbiera sygnał i nawiguje użytkownika po trasie. Gdy niewidomy zbliża się do wybiegu, czytnik uruchamia plik dźwiękowy z opisem wybiegu. Aplikacja jest prosta w nawigacji. Osoba niewidoma może też wybrać opis konkretnego zwierzęcia lub przewinąć opis i udać się do kolejnego. Jednocześnie aplikacja może odtwarzać się w sposób ciągły – nie wymaga to specjalnej nawigacji. Czas spaceru po trasie z audiodeskrypcją to ok. 70 minut.
Kod QR można sobie zeskanować dowolną aplikacją i posłuchać informacji wprost ze strony.
Osoba posiadająca czytnik pobrany w Zoo otrzymuje informacje automatycznie – bez potrzeby ingerencji.
Zapraszamy do głosowania, które odbędzie się w dniach 20-30 czerwca. Głosować będzie można przez Internet, w urzędzie Miasta i listownie. O szczegółach głosowania będziemy informować na specjalnie założonym do tego celu fanpagu:
https://www.facebook.com/tpp.towarzystwo.przyjaciol.pragi