TPP • Spacery historyczne po Pradze • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1852
post-template-default,single,single-post,postid-1852,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Spacery historyczne po Pradze

Wrzesień i październik to dla Towarzystwa Przyjaciół Pragi tradycyjny okres przeprowadzania historycznych spacerów dla dzieci i młodzieży z praskich świetlic, ognisk wychowawczych i ośrodków pomocy społecznych. W zależności od wieku, zainteresowania dzieci lub warunków atmosferycznych, dzieci miały do wyboru kilka spacerów tematycznych. Największym powodzeniem tej jesieni cieszyły się spacery dotyczące Nowej Pragi, podczas których dzieci mogły poznać sylwetkę głównego założyciela Ksawerego Konopackiego, zobaczyć gmachy wielkich fabryk i małych podwórkowych fabryczek, poznać historię najstarszych, ponad 150-cio letnich  budynków, pierwszych i kolejnych szkół oraz skojarzyć najbardziej charakterystyczne budowle i obiekty dotyczące tej części miasta.

Na drugim miejscu uplasował się spacer dotyczący wielokulturowości na Pradze, gdzie dzieci poznawały zachowane i niestety wyburzone obiekty świadczące o Pradze wielowyznaniowej. Następnie przybliżylismy im najbardziej charakterystyczne budowle sakralne a także dowiedziały się o podstawowych różnicach wyróżniających trzy wyznania najmocniej zakorzenione na Pradze.

Kolejne spacery dotyczyły historii powstania osady i miasteczka Praga, mostów które łączyły kiedyś dwa brzegi Wisły, licznych działań wojennych a także sentymentalnej podróży po zachowanych architektonicznych detalach.

W sumie łącznie udział wzięło ponad 180 dzieci oraz opiekunów. Olbrzymie zainteresowanie, dzieci było dla nas największą nagrodą i niesamowitym podziękowaniem. Wierzymy że dzięki wspólnemu zaangażowaniu będziemy w stanie wspólnie budować lokalny patriotyzm, przywiązanie i szacunek do swojej „małej ojczyzny” oraz rozwijać wśród najmłodszych poczucie odpowiedzialności za dalsze losy Pragi.

Na koniec pragniemy podziękować wszystkim opiekunom za pomoc przy organizacji spacerów oraz za bardzo przyjemnie, wspólnie spędzony czas.