TPP • Kościół pw. Matki Bożej z Lourdes • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
610
page-template-default,page,page-id-610,page-child,parent-pageid-105,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Kościół pw. Matki Bożej z Lourdes – historia tego kościoła sięga początku XX w. Ulokowany pod adresem ul. Wileńskiej 69 jest ściśle związany z ośrodkiem opiekuńczo-wychowawczy dla ubogich chłopców. W latach 1900 – 1903 powstał bowiem w tym miejscu ufundowany przez Jadwigę i Wacława Mańkowskich „Dom pracy dla chłopców”. W 1917 roku zakład przekazano Zgromadzeniu Księży Marianów, którzy kontynuowali szczytny cel prowadzenia domu dla opuszczonych i bezdomnych sierot. Od samego początku funkcjonowania zakładu na drugim piętrze mieściła się kaplica MB z Lourdes. Kaplica służyła również okolicznym mieszkańcom. Dla zapewnienia lepszych warunków posługi religijnej, księża Marianie, przy pomocy miejscowej ludności w latach 1934 – 1935 na rogu ulicy Wileńskiej i Szwedzkiej, przy budynku zakładowym wybudowali murowaną kaplicę według Projektu Stanisława Mancewicza. Kościół został poświęcony przez księdza Aleksandra Kardynała Kakowskiego 30 czerwca 1935 roku, na pamiątkę pięćdziesięciolecia swojego kapłaństwa. Mimo, że nie przedstawiał wielkich wartości pod względem architektonicznym, to dla miejscowej robotniczej i biednej ludności był niezwykle potrzebny.

W czasie II wojny światowej ojcowie Marianie, z narażeniem życia dożywiali najuboższych co jeszcze mocniej zintegrowało lokalną społeczność i miało wpływ na fakt, że 20 stycznia 1951 roku ks. kardynał Stefan Wyszyński errygował parafię przy kościele Matki Bożej z Lourdes. Z biegiem czasu po raz kolejny zaistniała potrzeba powiększenia świątyni. Stary kościół został przebudowany w 1975 r. według projektu inż. Mariana Szymanowskiego. Na ścianie głównej został umieszczony Krucyfiks Chrystusa zaprojektowany i wykonany w 1973 roku przez Jerzego Macha. Z prawej strony umieszczona była figura patronki kościoła i parafii M.B. Niepokalanej z Lourdes, sprowadzona z Lourdes jeszcze w czasie budowy kościoła w 1935 roku.

W 1984 roku parafia otrzymała pozwolenie na budowę nowej świątyni, którą w 1985 roku rozpoczął ks. proboszcz Zdzisław Minota, a następnie od listopada 1986 roku kontynuował jego następca ks. proboszcz Kazimierz Śliwiński. Budowa kościoła zaprojektowanego przez Jacka Jagodę trwała ponad 6 lat. Wnętrze świątyni zostało zaprojektowane i częściowo wykonane przez Jerzego Machaja. Konsekracja nowego kościoła i sanktuarium chorych, któremu patronuje Matka Boża z Lourdes, odbyła się w święto Matki Bożej Różańcowej 7 października 1992 roku. Dokonał jej pierwszy ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej – ks. biskup Kazimierz Romaniuk.