TPP • Fabryka Wyrobów Gumowych "Brage" • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
688
page-template-default,page,page-id-688,page-child,parent-pageid-105,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Fabryka Wyrobów Gumowych „Brage” – powstała w 1918 roku na miejscu placu, w którym gromadzono materiały brukowe. Prawdopodobnie zachowaną po dziś dzień pamiątką tego placu, jest istniejący na samym końcu ulicy, przy zbiegu z ul. Szwedzką budynek miejskiego składu kamienia brukowego. Aby uściślić warto zaznaczyć, że ówczesna ulica 11 Listopada początkowo podzielona była na dwie ulice, które nosiły nazwę Esplanadowa (część południowa) oraz Śliwicka (część północna).

Fabrykę założyli braci Samuel i Sender Ginsburg. W powstałej około 1920 roku hali fabrycznej, produkowano gumki kreślarskie, uszczelki, zabawki gumowe a także dętki do rowerów i motocykli. Firma posiadała swoje przedstawicielstwa w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie a także we Lwowie. Zarząd firmy funkcjonował w posesji przy ul. Stalowej 9, zaś biuro sprzedaży mieściło się po drugiej stronie Wisły przy ul Nalewki.

Zabudowa fabryki nie jest zwarta a nawet trochę chaotyczna co spowodowane jest zapewne budowaniem obiektów w różnych etapach. Największą wartość architektoniczną przedstawia budynek głównej hali. Wybudowany w stylu wczesnomodernistycznym, otynkowany, czteroosiowy i trójkondygnacyjny.

Budynki w bardzo dobrym stanie przetrwały okres okupacji. W latach pięćdziesiątych zakłady upaństwowiono i włączono do Stołecznych Zakładów Wyrobów Chemicznych Przemysłu Terenowego. Na terenach fabrycznych istniała również pracownia krawiecka „Ambasador”, z której część wyposażenia dostało drugie życie w otwartym w 2011 roku Hostelu „Fabryka”.

Współcześnie tereny fabryczne stały się chyba największym zagłębiem artystyczno – kulturalnym na Pradze. Oprócz wyżej wymienionego Hostelu działają tutaj kluby: „Saturator”, „Hydrozagadka”, „Skład Butelek”, „Zwiąż mnie”, kilka pracowni malarskich oraz teatr „Academia”.