TPP • Fabryka Farb Drukarskich „Pigment” • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
538
page-template-default,page,page-id-538,page-child,parent-pageid-105,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

WFFG1Fabryka Farb Drukarskich „Pigment” – obiekt znajdujący się przy ul. Kawęczyńskiej 9 wybudowany został ok 1910 roku. Od początku działalności do zakończenia I wojny światowej zakład wytwarzał farby przeznaczone dla armii niemieckiej. W latach 20-tych swoją działalność rozpoczęła tu Fabryka Farb Drukarskich „Pigment” (spółka powstała w 1923 r. i początkowo działała na Woli  przy ul. Młynarskiej). Zatrudniała ok 30 pracowników, do produkcji  farb drukarskich, offsetowych, gazetowych, afiszowych, oraz barwników.Oprócz wymienionego zakładu boczne skrzydło zajęła nowoczesna wówczas Wytwórnia Makaronu „Pastificio Moderno Napoli”, wytwarzająca makaron, sosy i musztardę. W latach 30-tych posesję zajmowała firma z jeszcze innej branży – Fabryka Kondensatorów i Oporów inż. Adolfa Horkiewicza. Firma zajmowała się produkcją oporników, kondensatorów, aparatów mierniczych i prostego sprzętu radiofonicznego, aż do roku 1938, kiedy to przeniosła się na ul. Stepińską. Budynek przetrwał szczęśliwie czasy okupacji. Po wojnie w znacjonalizowanym w 1951 r. zakładzie nadal produkowano farby. Od 1962 r. zmieniono nazwę fabryki na „Warszawską Fabrykę Farb Graficznych”, pod którą funkcjonuje do chwili obecnej.

Budynek wyglądem nawiązuje do tradycyjnej architektury przemysłowej z poczatku XXw. Dwukondygnacyjny, z mezzaninem na całej długości, ma długą 15-osiową elewacją z 5-osiowym ryzalitem pośrodku. Fasada nie jest otynkowana a detal architektoniczny został wykończony w cegle. Na uwage zasługuję centralna część budynku w tym dwa skrajne okna zamknięte półkoliście, nad osią środkową, a także na zakończeniu lizen półkolista blenda. W bramach zastosowano charakterystyczne odboje bramne, które zachowały się do dnia dzisiejszego.