TPP • Fabryka Armatur / Fabryka Wyrobów Blacharskich Karola Junga • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
709
page-template-default,page,page-id-709,page-child,parent-pageid-105,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Fabryka Armatur / Fabryka Wyrobów Blacharskich Karola Junga – znajdujące się na posesji przy ul. Inżynierska 5 zakłady należały do rodziny Jungów. Bracia Aleksander i Henryk założyli w 1892 roku odlewnie metali, połączoną z niklownią. Ten malutki zakład zatrudniał łącznie 16 pracowników i zajmował się produkcją części do wodociągów i elementów gazowych. Karol i Henryk byli natomiast założycielami drugiej fabryki – wyrobów blacharskich, zajmującej się wyrobem wanien, urządzeń kąpielowych, rynien i obróbek blacharskich.

Na tym terenie działała też założona około 1910 roku Fabryka Koronek i Haftów Adolfa Pypke. Zakład posiadał silnik elektryczny i zatrudniał 36 pracowników. Sam budynek piętrowy, sześcioosiowy, murowany z cegły ceramicznej – nieotynkowany. Choć detal ogranicza się właściwie do ceglanych parapetów i zaznaczonych pasem cegieł nadproży okiennych w kształcie łuku, to jest przykładem skromnej architektury przemysłowej. Po wojnie w oficynie Fabryki funkcjonowała Odzieżowa Spółdzielnia Pracy „Mazowszanka”. Własnie ten budynek i budynek odlewni są już ostatnimi pozostałościami fabrycznymi na rozciągającym się kiedyś terenie pomiędzy ulicami Inżynierską i Targową.