TPP • Spacer śladami Powstania Warszawskiego na Pradze • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1783
post-template-default,single,single-post,postid-1783,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Spacer śladami Powstania Warszawskiego na Pradze

Pomimo okrągłej, 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, nadal podtrzymywany jest trend pomniejszania, przemilczania a nawet pomijania udziału prawej strony miasta w walkach o wyzwolenie Warszawy w sierpniu 1944 roku. Naturalnie odbija się to na bardzo nikłej znajomości pewnych wydarzeń, które rozgrywały się w okolicach Pragi, wśród mieszkańców naszej dzielnicy. Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Pragi postanowiło zorganizować spacer dla dzieci i młodzieży związany z miejscami, w których rozgrywały się akcje zbrojne, a także miejscami związanymi z prześladowaniem żołnierzy polskiego Podziemia.

Na spacer zgłosiło się ok 20 osób i co warto podkreślić od samego początku były to osoby żywo zainteresowane historią Powstania Warszawskiego na Pradze. Część osób miała nawet elementy stroju nawiązujące do PW a także pistolety i… jeden granat.  Oczywiście były to atrapy ale i tak bardzo często wywoływało to nie małe poruszenie wśród mijających nas przechodniów. Niewątpliwie atrakcyjność spaceru podkreślił fakt, że w wielu miejscach można było dotknąć i realnie zobaczyć ślady walk w postaci pozostałych odprysków kul na ścianach budynków czy ogrodzeniu. Jedynym minusem całego spaceru była chyba tylko zbyt „dobra” pogoda, która osłabiła nieco nasz mały oddział zwiedzający. Na szczęście koniec naszego spaceru pokrył się z inscenizacją walk powstańczych w Parku Praskim, gdzie wszyscy schroniliśmy się w cieniu oglądając przedstawienie grupy rekonstrukcyjnej.

Na koniec wręczyliśmy okolicznościowe naklejki i chorągiewki i oczywiście zaprosiliśmy wszystkich na kolejne spacery organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Pragi.