TPP • Pierwszy dzień wiosny 2015 • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1981
post-template-default,single,single-post,postid-1981,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Pierwszy dzień wiosny 2015

Staropolskim obyczajem Towarzystwo Przyjaciół Pragi postanowiło zorganizować tradycyjne powitanie wiosny. Palenie marzanny to stary zwyczaj słowiański. Marzanna jako symbol zimy, którą w rytualny sposób palono bądź topiono miała przywołać wiosnę i zapewnić urodzaj. Dodatkowo to wspaniała zabawa zarówno podczas przygotowania samej marzanny, jak i jej topienia czy spalenia. Do naszej akcji włączyły się dzieci i młodzież z ZOW Praga im. Kazimierza „Dziadka” Lisieckiego. dzieci z mała pomocą Wychowawców przygotowały tak śliczną marzannę (i kilka mniejszych), że aż żal było jej się pozbywać 🙂 Ale tradycja to tradycja. Marzanna została przygotowana oczywiście z ekologicznych materiałów, które można było bezpiecznie podpalić i wrzucić do Wisły.

Po wrzuceniu marzanny do Wisły, zorganizowaliśmy jeszcze mały poczęstunek, ognisko z kiełbaską i pieczonymi ziemniakami oraz rozegraliśmy mecz w piłkę nożną. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i dzieci musiały wrócić do Ogniska, gdzie czekali na nich już rodzice.

W dalszej części udział wzięły już tylko młodzież i osoby pełnoletnie. Ognisko i zabawa trwały do późnych godzin wieczornych. Na koniec posprzątaliśmy całą plaże i w radosnych wiosennych nastrojach udaliśmy się do domów.

Tagi: