TPP • Obchody 184 rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1952
post-template-default,single,single-post,postid-1952,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Obchody 184 rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską

Bitwa pod Olszynką Grochowską rozegrała się 25 lutego 1831 roku i była jedną z najbardziej krwawych bitew Powstania Listopadowego. Poległo w niej około 7 tysięcy żołnierzy polskich i ponad 10 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Maszerującemu traktem brzeskim na Warszawę 59-tysięcznemu głównemu ugrupowaniu armii feldmarszałka Iwana Dybicza drogę zastąpiła w rejonie Grochowa blisko 40-tysięczna armia polska. Główną pozycją polską był lasek Olszynka, otoczony mokradłami, które blokowały podejścia do Pragi i okolic. Jak widać bitwa ta miała olbrzymie znaczenie nie tylko dla całej prawobrzeżnej części Stolicy ale również ważyły się w niej losy całej Warszawy.

Towarzystwo Przyjaciół Pragi zawsze z przyjemnością włącza się w obchody i inscenizacje związane z Bitwą pod Olszynką Grochowską. W ostatnią niedzielę zjawiliśmy się złożyć hold  i cześć bohaterom Warszawy. Niech w świat popłynie wiadomość umieszczona jako inskrypcja na pomniku poległym pod Olszynką Grochowską w 1831 roku: „Przechodniu powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi ale z troską w sercu o losy Polski, losy przyszłych pokoleń – o wasze losy!”.

Cześć i chwała Bohaterom!!!