TPP • NOCNY MARATON PŁYWACKI ZIMA 2013 • Towarzystwo Przyjaciół Pragi

NOCNY MARATON PŁYWACKI ZIMA 2013

6 grudnia 2013 roku na naszej praskiej pływalni „Prawy Brzeg’ odbył się IV Nocny Maraton Pływacki Zima 2013. Impreza z roku na rok przyciąga co raz większą uwagę zarówno uczestników, jak i zgromadzonej publiczności. Nie ma się co dziwić, cele są bowiem szczytne. Oprócz propagowania sportu pływackiego, promocji dzielnicy, wyłonienia zwycięzcy i pobicia rekordu, impreza od samego początku zawsze wspiera najbardziej potrzebujących. W tym roku, podobnie jak w poprzednim wybór padł na Dom Samotnej Matki i Dziecka mieszczący się przy ul. Szymanowskiego 4a. Zasady imprezy pozostały nie zmienione w stosunku do zeszłego roku. I tak warunkiem uczestnictwa w zawodach było wysłanie zgłoszenia 5 osobowej drużyny, składającej się obowiązkowo z minimum jednej przedstawicielki płci pięknej oraz wpłacenie wpisowego, które w rzeczywistości pokrywa koszty opieki medycznej, ratowniczej, sędziowskiej oraz zapewnieniu napojów i posiłku po zawodach. Czas pływania, wybranym przez siebie stylem dowolnym wynosi dwie godziny od 22:00 –  24:00. Na sygnał sędziego rozpoczyna się start pierwszej zmiana zawodników, zaś po przepłynięciu 450 m sędzia toru wkłada do wody deskę pływacką informującą o ostatnich 50 m dystansu. Po przepłynięciu 500 m i dotknięciu brzegu basenu startuje następny zawodnik i tak przez dwie godziny, po czym następuję sygnał zakończenia zawodów i pomiar przepłyniętego dystansu.

Już po godzinie 21:00 ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem pływackim zgromadzili się i zaczęli wspólną rozgrzewkę. Niektóre drużyny składały się z profesjonalnych pływaków, także niepełnosprawnych, ale byli też reprezentanci WOPR-u czy Straży Miejskiej. O 22 rozległ się pierwszy gwizdek sędziego i zawodnicy wskoczyli do wody. Pomimo późnej godziny, jak również odbycia przez niektórych uczestników w tym samym dniu ciężkiego klubowego treningu, uczestnicy nie okazywali oznak zmęczenia. Profesjonalne podejście zawodników, atmosfera zdrowej rywalizacji i sportowy duch zawodów, zapewnił licznie zgromadzonym widzom niezapomnianą rozrywkę. Dodatkowo atmosferę umilał nam prowadzący zawody Paweł Wagner, zabawiając publiczność żartami, jak również ciekawymi informacjami na temat naszej dzielnicy. Organizatorzy przewidzieli też dodatkową atrakcję w postaci pokazu karate w basenie, które zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Po równych dwóch godzinach rywalizacji rozległ się końcowy gwizdek zawodów. Zwyciężyła drużyna UKS Pirania Targówek, która dość szybko osiągnęła przewagę i utrzymując ją do końca, przepłynęła tego wieczoru ponad 9700m. Później był czas na dekoracje, wręczenie pucharów oraz nagród. Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Aleksandra Nowacka (AZS AWF Warszawa), a najlepszym zawodnikiem Andrzej Dziedzic (UKS G-8 Bielany) oboje reprezentujący drużynę  „Feel The Water”. Najbardziej wartościowe wyróżnienie, tytuł „Nadziei Paraolimpijskiej”, w tym roku trafił do Kacpra Rodziewicza, który reprezentował barwy „Klubu Pływackiego Pirania Targówek”. Zaangażowanie jego i innych zawodników niepełnosprawnych to pokaz niesamowitej siły charakteru, determinacji i woli zwycięstwa, oraz przykład że w sporcie bez wyjątku każdy jest równy. Wszyscy uczestnicy dostali nagrody ufundowane m.in. przez „Towarzystwo Przyjaciół Pragi” oraz pamiątkowe medale.

Nocny Maraton Pływacki to chyba jedna z najlepszych imprez sportowych odbywających się na Pradze. Oprócz propagowania sportowego trybu życia i promocji dzielnicy, wspaniale wpływa na wspólne podjęcie działania w szczytnym celu. Dlatego wielkie brawa należą się organizatorom zawodów: Dzielnicowemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji Praga Północ oraz Stołecznemu WOPR, którzy na zakończenie imprezy podziękowali za poświęcenie czasu i energii zawodnikom oraz wszystkim za obecność i przekazane dary.

My ze swojej strony dołączamy się do podziękowań i zachęcamy wszystkich by w przyszłym roku włączyli się do tej szczytnej imprezy.

DSC00052 DSC00031 DSC00015 DSC00011