TPP • Memoriał Bolesława Dubickiego w zapasach w stylu klasycznym. • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1972

Memoriał Bolesława Dubickiego w zapasach w stylu klasycznym.

UKS Zdrowy Targówek, poprosił nas o pomoc w organizacji zawodów. Nie przeszkadza nam oczywiście, że zawody są organizowane poza administracyjną częścią naszej dzielnicy, gdyż jest w tym wszystkim (jak zawsze) jakieś połączenie z Pragą a dokładnie ze Szmulowizną ale o tym za chwilę.

Od siedmiu lat UKS „Zdrowy Targówek” organizuje memoriały zapaśnicze ku czci Bolesława Dubickiego – jednego z najbardziej znamienitych trenerów w historii polskich zapasów. Dzięki życzliwości Zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego oraz wsparciu władz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zawsze są to zawody rangi ogólnopolskiej. W tym roku Zarząd Związku przyznał Klubowi prawo organizacji Pucharu Polski  Kadetów  w  zapasach  w stylu klasycznym. W ten oto sposób obie imprezy zostaną połączone, co stanowi swoistą nobilitację.

Bolesław Dubicki urodził się na warszawskich „Szmulkach” i przez całe życie był związany ze Stolicą. Pierwotnie trenował zapasy w nieistniejącym już klubie Ogniwo na Powiślu, skąd przeszedł do Legii. Ośmiokrotnie stawał na najwyższym podium mistrzostw Polski. Należał do ścisłej czołówki światowej, jednak nigdy nie udało mu się zdobyć medalu igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata. Podczas igrzysk olimpijskich w 1960 r. /w Tokio/ zajął 5-6. miejsce, a w 1964 r. /w Rzymie/ – 4. miejsce. W mistrzostwach świata dwukrotnie – w  latach  1965   i 1966 – zdobywał czwarte miejsca. Największe sukcesy odniósł jako trener. Do annałów historii sportu przeszedł sukces Jego zawodników na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 r.: mistrzami olimpijskimi zostali Andrzej Wroński i Włodzimierz Zawadzki, a tytuł wicemistrza olimpijskiego przypadł Jackowi Fafińskiemu. Rzadko zdarza się, aby trzech zawodników z jednego klubu zdobywało medale olimpijskie w danej konkurencji.

Jego wychowankami byli również medaliści mistrzostw świata i Europy: Andrzej Malina, Wiesław Dziadura i Sławomir Luto. Warto nadmienić, że do grona wychowanków Bolesława Dubickiego należą również trenerzy UKS „Zdrowy Targówek”: Robert Żółtowski, Jacek Sidorowicz i Tomasz Piskorz.

Zawody są jednocześnie eliminacjami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Jeśli dodamy do tego fakt, iż kadeci są najliczniejszą grupą wiekową w zapasach (i nie tylko), organizatorzy spodziewają się około trzystu zawodników, reprezentujących  kluby z całej Polski. Wśród gości należy spodziewać się wielu byłych medalistów międzynarodowych imprez rangi mistrzowskiej. Sędzią Głównym Memoriału będzie „profesor zapasów”, Andrzej Supron.

Zawodnicy pojawią się w miejscu zawodów w piątek, 6. marca. Dzień ten jest przeznaczony na sprawy organizacyjne oraz weryfikację zawodników. Walki eliminacyjne rozpoczną się w sobotę, 7. marca, o godz. 09:00 i będą trwały do godziny czternastej. O godzinie 14:30 przedstawiciele uczestników zawodów oraz władz Dzielnicy Targówek złożą – w asyście żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego WP i pocztów sztandarowych – kwiaty na grobie Bolesława Dubickiego, który został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim /kwatera 25-D-II-4/.

Po przerwie, od godz. 16:00, będą toczyły się dalsze walki eliminacyjne. Z kolei w niedzielę, 8 marca, o godzinie 9:00 rozpoczną się walki półfinałowe, zaś o godzinie 11:00 nastąpi uroczyste otwarcie zawodów. Walki finałowe w poszczególnych kategoriach wagowych będą trwały od 11:30 do około trzynastej. Zaraz po ich zakończeniu zwycięzcy zajmą miejsca na podium. Najlepszy zawodnik imprezy otrzyma nagrodę rzeczową ufundowaną przez znanego działacza samorządowego i spółdzielczego, Dariusza Klimaszewskiego.