TPP • Kurs pierwszej pomocy "Uwierz w siebie" • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
1653
post-template-default,single,single-post,postid-1653,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive

Kurs pierwszej pomocy „Uwierz w siebie”

W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, podstawowe znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednak aby skutecznie pomóc, nie wystarczą dobre chęci. Konieczna jest podstawowa wiedza i umiejętności z zakresu ratownictwa. Czasem wystarczy chwila nieuwagi moment, w którym może dojść do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka. Wtedy nasze opanowanie, wiedza i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy mogą uratować przed poważnymi skutkami tych zagrożeń.

Dlatego przed zbliżającym się okresem wakacyjnym, w którym to bardzo często przebywamy nad wodą,  Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji „Prawy Brzeg” i Środowiskowe WOPR zorganizowało dla dzieci w wieku 7 – 15 lat, kurs udzielania pierwszej pomocy „Uwierz w siebie” połączony z elementami ratownictwa wodnego. Do programu zaproszone zostały dzieci z:

1)      Domu Samotnej Matki i Dziecka

2)      Ogniska „Praga” ZOW im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”

3)      ŚOW Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (ul. Wileńska)

4)      ŚOW Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (ul. Łochowska)

5)      ŚOW Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (ul. Kępna)

6)      ŚOW Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (Pl.Hallera)

7)      Klub Alternatywny „Carritas”

Oprócz tego kilka osób zdążyło się zapisać indywidulanie przed zamknięciem listy uczestników.

 Już od samego początku widać było, ze jest to zupełnie inny kurs, niż te które często „musimy” zaliczyć na ścieżce zawodowej czy prywatnej. Oczywiście duże znaczenie w tej kwestii miał fakt, że kurs skierowany był przede wszystkim do dzieci, choć opiekunowie, którzy towarzyszyli wychowankom z przyjemnością przypomnieli sobie wiedzę teoretyczną, jak również wzięli udział w ćwiczeniach praktycznych. Na początku wszyscy uczestnicy wysłuchali krótkiego wykładu dotyczącego zachowania się na basenie i nad otwartą wodą, a następnie rozpoczęła się część teoretyczna dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy. Następnie cała grupa została podzielona na trzy mniejsze zespoły, z których każdy miał do wykonania praktyczne zadania, po czym zamieniał się z inną grupą. Przy pierwszym stanowisku dzieci uczyły się, jak w praktyce wykorzystać zdobyte wcześniej teoretyczne umiejętności. Do tego celu ratownicy przygotowali trzy fantomy imitujące osoby dorosłe i jeden imitujący małe niemowlę. Na kolejnym stanowisku uczestnicy musieli zmierzyć się z ratownictwem wodnym. Najpierw ratownicy zaprezentowali sprzęt ratunkowy i pokazali w jaki sposób należy się nim posługiwać a następnie dzieci miały okazje same przeprowadzić pomoc z lądu przy pomocy bojki, rzutki czy koła ratunkowego. Ostatnie stanowisko związane było już z częścią bardziej rekreacyjną i zorganizowanym konkursem, który dotyczył zjazdu na zjeżdżalni na czas. Nie trzeba ukrywać, że ta część spodobała się najbardziej i dzieci przechodziły samych siebie w odkrywaniu co raz to nowych patentów na jak najszybszy zjazd.

 

Na koniec ratownicy wraz z opiekunami wytypowali osoby, które były najbardziej zaangażowane oraz najlepiej potrafiły przeprowadzić akcje ratunkową a organizatorzy całej akcji nagrodziły te osoby ciekawymi nagrodami. Ostatnim elementem było pamiątkowe zdjęcie i liczne zapytania o kolejne tego typu akcje.

 

Podsumowując całe szkolenie i akcję „Pierwsza pomoc – uwierz w siebie”, stwierdzamy z całym przekonaniem, że choćby podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy powinien mieć każdy z nas, nigdy nie jest za późno na edukację, tym bardziej jeśli chodzi o edukację ratująca ludzkie życie. Tym samym zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych edycjach kursu pierwszej pomocy, które z całą pewnością Towarzystwo Przyjaciół Pragi wkrótce zainicjuje.

 

Chcielibyśmy również bardzo serdecznie podziękować współorganizatorom akcji – Pani Dorocie Wajszczak- Zastępcy Dyrektora DOSiR i Panu Dominikowi Kuchowicz ze Środowiskowego WOPR, jak również opiekunom i wychowawcom placówek, z których dzieci pojawiły się na kursie.